Aleviliğin İnanç, Felsefe, Tarih Ve Sosyoloji Gibi Başlıklarda Öğretilmesi

ŞAHKULU ALEVİ AKADEMİSİ 5. DÖNEM 10 MART’TA BAŞLIYOR!

Alevi öğretisinin temellerinin, inanç, felsefe, tarih ve sosyoloji gibi başlıklarda öğretilmesi ve öğrenilmesine zemin oluşturmak amacıyla kurulan Şahkulu Alevi Akademisi, dört dönemdir bu ve benzeri konu başlıklarını konunun uzmanları ile periyodik zaman dilimlerinde ve ders formatında hayata geçiriyor.

Şahkulu Alevi Akademisi 5. Dönem “Alevilik Temel Eğitim Dersleri” 10 Mart 2018 Cumartesi günü başlıyor. Toplam 10 Cumartesi sürecek ve 60 dersten oluşan program 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü sona erecek.

ŞAHKULU ALEVİ AKADEMİSİ DERS KONULARI:

Dinler Tarihi,

Alevi Öğretisinin temelleri ve düşünce dünyası,
Alevi öğretisinde temel kavramlar,
Alevi öğretisinde ocak sistemi ve hiyararşi,
Alevilikte Cem ve 12 Hizmet,

Alevilikte 4 kapı 40 makam,
Bektaşilik,
Nusayrilik,

Ehli Halklar,

Alevilik müzik ve nefesler,

Erken İslam döneminde iktidar kavgaları,
Selçuklu-Osmanlı dönemlerinde Aleviler,
Türkiye siyasal tarihinde Aleviler,
Kent sosyolojisi ve Aleviler,
Antropoloji ve Aleviler,
Alevilik ve Cemevi Mimarisi,
Kamuoyunda Alevi algısı,
Alevilik ve sosyal psikoloji,
Alevilik ve toplumsal kimlik,
Alevilik ve kadın,
Toplumsal cinsiyet ve Aleviler,
Kadın dervişler ve ozanlar,

ŞAHKULU SULTAN KÜLLİYESİ MEHMET ALİ HİLMİ DEDE BABA ARAŞTIRMA EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI iLETİŞİM BİLGİSİ

Adres: Merdivenköy Mahallesi. Şair Arşi Caddesi, Ayışığı Sokak No: 7 Kadıköy / İstanbul

METRO: Kadıköy-Kartal hattında hizmet veren metronun Göztepe durağında indikten sonra “Göztepe Köprüsü 1” kullanılarak kısa bir yürüyüşle Şahkulu Sultan Vakfı’na ulaşılabilmektedir.

METROBÜS: Söğütlüçeşme-Zincirlikuyu-Avcılar hattını kullanarak Uzunçayır durağında indikten sonra otobüs veya minibüs ile Göztepe köprüsünde inilerek “Göztepe Köprüsü 1” kullanılarak kısa bir yürüyüşle Şahkulu Sultan Vakfı’na ulaşılabilmektedir.

OTOBÜS: 10E, 10M, 14ES, 14B, 14KS, 15ÇK, 8A, 8E, 20D, 20K, 21Y, 8E / Anakent Koleji durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle Şahkulu Sultan Vakfı’na ulaşılabilmektedir. E-5 Kadıköy- Pendik/Gebze tarafından ulaşım; 130A, 21A, 16A, 130Ş, 251 Göztepe durağında indikten sonra “Göztepe Köprüsü 1” kullanılarak kısa bir yürüyüşle Şahkulu Sultan Vakfı’na ulaşılabilmektedir.

MİNİBÜS: Göztepe Hastane-Ümraniye Çarşı hattı kullanılarak Anakent Koleji durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle Şahkulu Sultan Vakfı’na ulaşılabilmektedir. E-5 Harem-Gebze hattı kullanılarak Göztepe durağında indikten sonra “Göztepe Köprüsü 1” kullanılarak kısa bir yürüyüşle Şahkulu Sultan Vakfı’na ulaşılabilmektedir.