Halk Müziği Sanatçısı Cavit Murtezaoğlu Kimdir? Nerelidir?

Ehli Hakların Sesi Halk Müziği Sanatçısı Cavit Murtezaoğlu Kimdir?

Cavit Murtezaoğlu, 1962 yılında İran’ın Tebriz şehrinde, Şems mahallesinde doğup büyümüş.

Ehli Hakların Sesi Halk Müziği Sanatçısı İran Tebriz doğumlu Azeri müzisyen Cavit Murtezaoğlu bir röportajda Tebriz’deki çocukluğundan  şu şekilde bahsetmiş, “Çocukluğumda Tebriz’de babamla ceme gittiğimizi hatırlıyorum. Daha gözümün yeni açıldığı zamanlarda, babam Cem sahibi olduğu için birlikte Cem’e giderdik. Ben orada otururken lokma paylaşmayı, Cemin hizmetleriyle, Cem’e gelenleri izlemekle gözüm açıldı; kelamları duyarak da kulağım açıldı. Bizde deyişlere kelam derler. Kutsal kelamlarla dolmuş kulaklarımız.”

Albümleri: Ehli Hakların Sesi / Bayrek Kuşçuoğlu, Rezbar ile İç İçe, Virtüözler Ve Cavit Murtezaoğlu, From Tabriz to Taurus

Çalıştığı müzik şirketleri: Z SES GÖRÜNTÜ, AHENK MÜZİK YAPIM, ARTVİZYON MÜZİK FİLM, KALAN SES GÖRÜNTÜ

Ehli Hakların Sesi Halk Müziği Sanatçısı Cavit Murtezaoğlu’nun Eserleri

Alevi Hak Aşığı Bayrek Kuşçuoğlu Divanı – Cavit Murtezaoğlu – Kitap

İnanç, bağlılıktan, uğur ve aşkla hürriyete yükselen yoldur. Yolda yolcu var, üstat var, macera var. Maceralar bazen basit ve ayan beyan, bazen sırlarla dolu bir meçhul paketindedir. Yolculuğun sırlarını, alpirler ve üstatlar, bazen açık bazen ima ile yolcuya aktarmaya çalışmaktalar. Zaman değişir, eskir, sırlar hep taze kalır. Zaman değişir fakat aşk oyunu, heyecanla asaletini korur. Tarih kitabının bazı varakları çürümüş olsa da, yine bizi aydınlatacak şifreleri bulmak mümkündür. Hakikat çürümüyor. Çürüyen, çürümeye inananların kalbidir.

Eminim ki, XV. yüzyıldan kalan ve yola ışık tutan Bayrek Kuşçuoğlu’nun bu divanı da geleceğimizi aydınlatmaya yardımcı olacaktır. Ehl-i Haklar bir ebedi mirasın sahipleridir. Bundan dolayı tarihin hiçbir döneminde hiçbir coğrafyada rahat bırakılmamışlar. Zorba hükümetler, iftira, tehdit, azar ve soykırımlarla, onların yollarını kesmek ve yok etmek istemişlerdir.

Bayrek Kuşçuğolu’nun divanı, Ehl-i Hakların dünya edebiyatı ve felsefesine armağan ettiği bir değerli eserdir. O zamandan bu zamana, dondan dona gelmişiz…
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Cavit Murtezaoğlu

Sayfa Sayısı: 232

Baskı Yılı: 2014

Yayınevi: Yurt Kitap Yayın

Yarizm – Ehli Hak Alevilerin Yirmi Dört Ulu Ereni – Cavit Murtezaoğlu – Kitap

Pos bıyıklı babam Murtezaali her perşembe yıkanıp ziyaret guslü ederdi. Daha sonra da en temiz kıyafetlerini giyinip ceme gitmeye hazırlanırdı. Çayını yudumladıktan sonra elimden tutup büyük bir keyif ve gururla yola çıkar, beni de ceme götürürdü. Evimiz ve cemimiz, Tebrizin Serandib adlı en eski mahallelerinden birinde idi. Babamın cemdeki manevi iktidarı beni heyecanlandırıyordu. Cemde kelam değenler yani zakirler değişlere başladığında herkes gibi gözümü yumarak onları dinlerdim.

Bazen yavaşça bir gözümü açar ve cemde bu anlarda neler olduğunu görmek isterdim. Kelam söylenirdi ve babam dahil birçok insan ağlayıp yalvarırdı. Sanki birini veya bir şeyi kaybetmiş gibilerdi. Neler baş verdiğini tam olarak anlamazdım ama sıra dışı bir şeylerin olduğunun farkındaydım. Evde devamlı tembihlerdiler ki, okulda veya başka bir yerlerde cemden ve bu gibi şeylerden söz etmeyeyim.

Ben de ağzımı sıkı tutmayı öğrenirdim ve artık hayatımın en küçük yaşlarında, bizim başka insanlarla bir farkımız olduğunu anlıyordum. Evimize ozanlar (âşıklar) gelirdi. Onlar babamın dostları idiler.
Aslı ve Kerem, Köroğlu, Şah İsmail destanları, âşık havaları… söylerlerdi.

Yazar: Cavit Murtezaoğlu

Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2011

Yayınevi: Yurt Kitap Yayın

Ehli Hakların Sesi – Tebrizli, Azeri Cavit Murtezaoğlu Müzik Albümüyle Dinleyicileri Mistik Bir Yolculuğa Çıkarıyor

Ehli Hakların Sesi  Halk Müziği Sanatçısı İran Tebriz doğumlu Azeri müzisyen Cavit Murtezaoğlu son albümüyle dinleyicilerinden beğeni toplamaya devam ediyor. Eserler melodi zenginliğiyle dinleyicileri mistik bir yolculuğa çıkarıyor.

İran’da sadece Tebriz şehrinde 300 bin Ehli Hak inancına mensup Azeri yaşamaktadır. Ehli Haklar ibadetlerini İran’da yüzyıllardır açık olan kendi Cemhane’lerinde yapmaktadırlar. Malum farsçada hane kelimesi ev anlamına gelmektedir. Yani Alevi olan Azeri kardeşlerimiz ibadetlerini kendi Cem Evlerinde yapmaktadırlar.

Bu Albümle birlikte Bayrek Kuşçuoğlu divanından Cavit Murtezaoğlu’nun seçip bestelediği 10 deyiş Kalan Müzik etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Albümde emeği geçen sanatçılar Volkan Kaplan, Aslan Aler Hazreti, Mehdi Dervişi, İman Lotfi, Can Porvas Hazreti, Seyed Arash Shahriari, CMSA vokalleri ve Cavit Murtezaoğlu sesiyle Ehl-i Hakların 600 yıllık mirasını müzik severlerle buluşturuyor.

Albümün çıkış tarihi: 10 Haziran 2016

Albüm içeriği:

  1. Dara Çektiler
  2. Hu Sesi Gelir
  3. Avare Derler
  4. Hak Yar
  5. Ceme Gelmişem
  6. Hade Benzer
  7. Hükümleri Yürümez Olur
  8. Her Kimin Aşkı Var
  9. Mübarek Şeb
  10. Serdefter

Ses Metodu 1 – Nefes Alma Teknikleri  – Cavit Murtezaoğlu – Kitap

Ses eğitimi hakkında dünyada yazılan birçok faydalı kitap olsa da maalesef, nadir halde sistematik bir metot yazılmıştır. Ses metodu söz konusu olduğu zaman, yöresel ve yalnız bir tarz musikiye ait olmamalıdır. Ses yapımı, bir sanatçı adayının imkân ve istekleri doğrultusunda olmalıdır. Her bir enstrüman belli bir tarz ve amaç için yapılıyor. Ses yapımında da bu kuralları göz ardı etmek, ses yapımını hedefsiz hale getirir ve öğrenciyi istediği noktaya ulaştırmaz. Dünyada teknoloji her bir sanat dalının hizmetine girmiştir. Her bir eğitim alanında da modern teknolojinin etkilerini görmek mümkündür. Bu metod ile sesi tanıyıp yapılandırmak ve hedefe ulaşmak için bilgisayar ve diğer modern programları kullanma şansına sahibiz.

Bu metot dizi kitaplar halinde yayınlanacaktır. Birinci kitap sadece diyaframa dair birçok önemli konuları ele almaktadır. Provalar sadece basınç bölgesi ve nefes tasarımı için olsa da, gelecek dersler ve kitaplarda karşılaşılacak nefes problemlerini de dikkate alarak düzenlenmiştir. Örneğin, diğer aşamalarda 4 sabit sesi çalıştığımızda, volüm ve süre ayarlarını farklı şekilde ele aldığımızda, yine nefes tasarımına dönüp tekrar çalışmamız gerekecektir. Buna göre de provalar detaylı şekilde yazılmıştır. Bu metodun, değerli hocalara bir kaynak oluşturup eğitim şekillerini kolaylaştırarak zaman kazandırmaya ciddi bir adım atabileceğini umut ederim.
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Cavit Murtezaoğlu

Sayfa Sayısı: 164

Baskı Yılı: 2014

Yayınevi: BGST

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*