Başlangıçtan Klasik Dünya’nın Doğuşuna Kadar Akdeniz’in Tarihi

Ebru Kılıç’ın Türkçeye kazandırdığı kitap, Akdeniz dünyasının oluşumunu MÖ 2 milyondan alıp MÖ 500’lere getiriyor. Kitap, Avrupa, batı Asya ile Afrika cenahlarından ve Akdeniz’in kalbindeki adalardan görüşlere ve bilgilere eşit derecede yer veren ilk kaynak olma niteliği taşıyor.

Binlerce yıldır insanlara yön veren Akdeniz… Dünyanın en büyük içdenizi. Çetin ama olanaklar açısından zengin beş “Akdenizsi” bölgenin en büyüğü. Mezopotamya ve Mısır’daki eski uygarlıkları doğuran nehir kaynaklarının komşusu. İstisnai toplumların beşiği.

Rakipsiz derinliği ve incelenme hacmiyle Akdeniz arkeolojisi, antik toplumlara ışık tutabilecek en zengin kaynaklar arasında yer alıyor. Klasik dönem ve sonrasındaki tarihine dair başarılı yorumlar olmasına rağmen Akdeniz toplumlarının, kültürünün ve ekonomilerinin nasıl oluştuğuna dair elimizde bütünlüklü incelemeler yok. Orta Deniz’in Yapımı ise hikâyesini ilk insanlardan başlatıp, tarımla metalürjinin ve medeniyetlerin doğuşuna kadar sürdüren disiplinler arası bir çalışma. Orta Deniz’in Yapımı, arkeoloji ve tarihyazımına dair bir başyapıt konumunda.

Kitap Adı: Orta Deniz’in Yapımı

Yazar: Cyprian Broodbank

Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları

Çevirmen: Ebru Kılıç

Basım Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 712

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*