Bilgi ve Belge Yönetimi Kuramsal Yaklaşımlar – Bülent Yılmaz, Dr. Semanur Öztemiz, Turgay Baş, Meltem Dişli – Kütüphanecilik Hakkında Kitap

Kuram (teori) kavramı Yunanca “görmek” anlamına gelmektedir; bilmek, kavramak, anlamak olarak da düşünülebilir. Kuram kavramlarla uğraşır, onları üretir ve onlarla ilerler, konuşur.Evrene, dünyaya, topluma ve insana dair gerçeği bilmemizi/kavramamızı sağlayan, bunun için kavramlar üreten bir alandır kuram.

Bilgi ve belge yönetimi alanında nereye doğru gittiğimizi anlamak, geleceği görmek, bu alanın gerçeğini kavramak ancak kuramsal yaklaşımlarla olanaklıdır. Hele bir uygulama alanı olarak teknolojinin alanımızdaki ağırlığı ve deyim yerindeyse, “meydan okumaları” bu denli artmışken kuram bir o kadar gerekli, önemli ve değerli görünmektedir. Evet, kuramın teknolojiyi de içine alarak bilgi ve belge yönetimi alanı için sağlam zeminler ve içerikler, yol gösterici kavramlar üretmesi gerek. Ne yazık ki son dönemlerde, özellikle “teknolojist” ya da “ekonomist” bakış açısı ile gerilere itilen kuram, ciddi meydan okumalarla ve hatta bir ilaç için kullanım bilgileri veren prospektüs konumuna indirgenme ile karşı karşıyadır. Teknolojiyi kuram içinde konumlandırmamız gerek. Ancak şu an kuram teknoloji içinde ya da ona göre konumlandırıyor gibi. “Bu alanın ve mesleğin yok olacağına” dair “rivayetleri” içerecek noktalara ulaşan bu meydan okumaya yanıt yine kuram ile verilmelidir. Bu yayının temel gerekçesi bu meydan okumalara küçük de olsa bir yanıt verme çabasıdır. Kuram bir bilgi alanının/disiplinin içeriği ve temeli anlamına gelir. Kuramı zayıf bir alanın temeli ve içeriği zayıf demektir. Kuramsal zayıflama ve geriye gidiş o alanın ve dolayısıyla uygulamanın da geriye gidişine neden olur. Bu yayın, alanımızda kuramsal geriye gidiş ve zayıflamaya karşı küçük bir çabadır.

Not: Kitabın içerik sayfasından görüldüğü kadarıyla içlerinden prof ünvanı taşıyanlardan biri hariç konuyla alakalı konunun uzmanı olan değerli bilim insanlarının yazılarının kitapta mevcut olduğu görülmektedir. 

Kitabın İçeriği:

Yayına Hazırlayanlar: Bülent Yılmaz , Dr. Semanur Öztemiz , Turgay Baş , Meltem Dişli
Yayınevi: HİPERLİNK YAYINLARI
Yayın Tarihi 2017-09-15
ISBN 6052015414
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 452