Bisiklet Fuarında Yetkilendirilmiş Kişilerin Girebildiği Dijital Arşivler Konusunda Bilgi Aldık

Giyor.com olarak 29 mart-1 Nisan 2018 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi‘nde düzenlenen Unibike Bisiklet ve Bisiklet Ekipmanları Fuarı’nda Naztek firmasının standını ziyaret edip yaptıkları çalışmalar hakkında Alpaslan Aktaş’tan bilgi aldık

Naztek firma olarak hareketli, kompakt arşiv ve depolama sisteminin elektroniği üretiyor. Eski sistemin manuel kollu olan sistemin haricinde bu işlemlerin tamamı dijital olarak üretiliyor. Bu sitemin en güzel yönlerinden biri güvenliği esas alması. Örneğin kütüphanede veya arşivde bulunması gereken iki kişi varsa kartla ve ya ping koduyla  sisteme yalnızca o  iki kişi girebiliyor. O  iki kişinin ne zaman sisteme girdiği ne zaman sistemden çıktığı ve sistemin en son kimin tarafından kapatıldığı bu dijital sistemde takip edilebiliyor. Kütüphanede 30 dolabınız varsa. 30 tane dolabın içinde 28. dolabı açmak istiyorsanız dijital olarak bastığınızda 28. dolap dijital olarak otomatik olarak açılıyor. Dolapların arasında herhangi bir sıkışmada söz konusu değil. Yanlışlıkla bir dosya yere düşmüşse sistem onu algılıyor ve rafları kapatmıyor. Kısacası yetkilendirilmiş kişilerin girebildiği bir sistem. Ayrıca sistemin kendi kendini havalandırma özelliği var. Sistem sizin belirlediğiniz bir zaman diliminde örneğin üç saatte bir 15 dakikalığına rafları kendi kendine açıyor ve 15 dakikalık zaman dilimi dolduğunda raflar otomatik olarak kendiliğinden kapanıyor. Dijital sistem sayesinde güvenli bir ortama geçilmiş.

Naztek tarafından Vietnam’da bir film arşivi, İspanya’da bir belediyenin arşivi bu şekilde dijital hale getirilmiş. Dijital arşiv sistemi kurulumu talep eden müşterinin belirttiği boyutlarda ve özelliklerde yapılabiliyor.

Sistem 24 voltla çalışıyor. 30 tane kompakt dolabı bir sistem yönetiyor. İkinci 30 kompakt dolabı ise ikinci bir sistem yönetiyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*