Diyarbakır’da Yapılan Kütüphane Kompleksi World Architecture Festival Awards’ta Üçüncü Oldu

Diyarbakır’da sur mimarisine uygun yapılan kütüphane kompleksi World Architecture Festival Awards’ta üçüncü oldu

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yapımı süren Prof. Dr. Fuat Sezgin Gençlik Kütüphanesi, Prof.Dr. Aziz Sancar Çocuk ve Oyuncak Çocuk Kütüphanesi Projesi 81 farklı ülkeden binin üzerinde katılımın arasından finale kalan 536 proje arasında üçüncü oldu.

World Architecture Festival’de “Dünya Mimarlık Festivali” Yüksek Öğretim ve Araştırma dalında da finale kalanlar arasında Hacettepe Üniversitesi Biyoçeşitlilik Müzesi ve Çankaya Üniversitesi Spor Merkezi’de yer alıyordu.

Aşağıdaki Resimde Hacettepe Üniversitesi Biyoçeşitlilik Müzesi ve Çankaya Üniversitesi Spor Merkezi Görülmektedir

World Architecture Festival”Dünya Mimarlık Festivali” her yıl düzenlenmektedir.

Aşağıdaki Resimde Ödül Alan Kütüphane Kompleksi Görülmektedir

Belediyeden tarafından ödül alan kütüphane proje ile ilgili şu bilgiler paylaşılmış:

“Kütüphanesi projesinin tasarımında Sur içi bölgesinin sokak-avlu ilişkisi ve dam kullanımından türeyen kademeli yapısından esinlenildi. Tasarımdaki avlu, kütüphanelerin ortak bir etkinlik alanı olarak kullanıldığı gibi iki ana girişi birbirine bağlayan bir aks görevi de görüyor. Aynı zamanda bu avlu, kentin geleneksel referanslarından beslenerek çeşme ve ağaç merkezli bir orta bahçe şeklinde tasarlandı. Kütüphanesi tasarımının parsel sınırına çekilmesiyle, bahçe duvarı ve bina arasında boşluklar oluşmuş ve bu boşluklar kütüphanenin amacına uyarak çocuk oyun alanları olarak değerlendirilmiştir. Bu çekilme halk kütüphanesinde dış mekandaki ses ve gürültüyü izole eden sakin bahçelerle rekreasyon meydanına ve kütüphane için de çalışma alanına dönüştü. Sokak- avlu ilişkisi ve dam kullanımından türeyen kademeli yapının uygulandığı projede, zemin üstü katlarda kütlesel farklılaşmalar avlu ve bahçelerde gölgelik alanlar oluştururken, ikinci katta teras alanı olarak kullanıldı. Yapı kabuğunda kullanılan iki ana materyal kütlesel etkiyi vurguluyor; özellikle dış çeperde tercih edilen korten çelik malzeme, dokusu ve oluşturduğu hissiyat nedeniyle Sur içi bölgesine gönderme yaparken aynı zamanda yapıyı çepeçevre saran ve bazı yerlerde görsel ilişkiyi kesmemek için saydamlaşan akıllı bir zar olarak tasarlandı. Korten çelik malzeme, oluşturduğu gölgelik alanlar sayesinde yapıda konforlu açık mekânlara da imkân veriyor. Yapıda kullanılan bir diğer malzeme ise, Diyarbakır geleneksel mimarisinde sıklıkla kullanılan doğal taş; kullanımının yaygın olması ve kaynağa yakınlığı gibi nedenlerden dolayı tasarımın ana materyallerinden birisi olarak ele alınıyor. Buna bağlı olarak ana kütlelerde ağırlıklı olarak doğal taş tercih edilirken cepheyi saran kabukta korten malzeme tercih edilmiştir.”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*