Dünyaca Ünlü Kütüphaneciler – Tanınmış Namlı Kütüphaneciler

Seyid Muhammed Hatemi: İran’ın beşinci cumhurbaşkanı ve eski bir İran Kültür Bakanıydı. Ayrıca İran Milli Kütüphane ve Arşiv Kurumu eski bir başkanıdır. 

Doğum tarihi: 29 Eylül 1943 (73 yaşında), Ardekan, İran
Eş: Zohreh Sadeghi (e. 1974)
Çocuklar: Leila Khatami, Narges Khatami, Emad Khatami
Laura Bush: Eski USA First Leydisi Laura Bush, ilkokul öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra Texas Üniversitesi’nden Kütüphane Biliminde yüksek lisans yaptı. Teksas’ın First Leydisi olarak George W. Bush’un kampanyalarını destekledi ve eğitim ve okur yazarlıkla ilgili kendi kamu projelerini başlattı. George W. Bush Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına geldiğinde, Laura kütüphaneci istihdam girişimlerini destekledi ve dünya çapında pek çok kütüphaneyi dolaştı.
Golda Meir: 1969-1974 yılları arasında İsrail’in dördüncü başbakanı oldu. Ayrıca 1948’de İsrail’in bağımsızlık ilanini imzalayan yirmi dört kişiden biriydi; 1949-1956 arasında Çalışma Bakanı ve Anne Bancroft’un oynadığı Broadway oyuncusu Golda’ya ilham kaynağı oldu. Ancak seçkin siyasi kariyerinden önce, Golda Meir bir kütüphaneci olarak çalıştı.

Mao Zedong:Mao Zedung 1940’lı ve 50li yıllarda Çin’i birleştirmekten sorumlu olan bir kütüphaneci idi. 1918’de Mao genç bir adam olarak Pekin’de yaşarken Pekin Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak çalıştı.

Mao Zedong, Çin Komünist Partisi’nin ve Çin’in kurucusu. ÇKP Politbüro ve ÇKP Merkez Komitesi Başkanı.
Doğum tarihi: 26 Aralık 1893, Shaoshan, Çin
Ölüm tarihi ve yeri: 9 Eylül 1976, Pekin, Çin
Boy: 1,8 m
Eş: Jiang Qing (e. 1938–1976), He Zizhen (e. 1930–1937), Yang Kaihui(e. 1920–1930), Luo Yixiu (e. 1907–1910)
Çocuklar: Mao Anying, Mao Anqing, Li Na, Li Min, Mao Anlong, Yang Yuehua, Mao Anhong.
Melvil Dewey: Dewey Ondalık Sisteminin kurucusu olan Melvil Dewey, 1851’de New York’ta dünyaya geldi. Amherst College’da bir öğrenci iken, yaşam masraflarını karşılamak için okul kütüphanesinde çalıştı ve mezuniyet sonrası kütüphaneci olarak kaldı. Kütüphane koleksiyonları için farklı kataloglama ve organizasyon yöntemleri ile denemeler yaptıktan sonra Amherst College, bir Kütüphanenin Kitaplarını ve Broşürlerini Kataloglama ve Düzenleme için Sınıflandırma ve Konu Dizini adlı eseri yayınladı. Dewey “Modern Kütüphaneciliğin Babası” seçildi ve hatta 1876’da Amerikan Kütüphane Derneği’nin kurulmasına yardım etti.
 
Giacomo Casanova:  casus, yazar, diplomat olan Casanova, 18. yüzyılın ilk yarısında Venedik’te doğdu. Padua Üniversitesi’nde ve St. Cypria seminerinde papaz olmak için eğitim almasına rağmen Casanova, içki içmesi ve sayısız kadınla skandal aşk ilişkileri yaşaması nedeniyle ünlüdür. Hayatın ilerleyen dönemlerinde, Bohemya Dux’taki Waldstein Kontu için bir kütüphaneci olarak çalıştı.
Eratosthenes: Yunan bilim adamı Eratosthenes enlem ve boylam sistemini keşfetti ve astronomiye önemli katkılarda bulundu. Eratosthenes ayrıca İskenderiye Büyük Kütüphanesi’nin baş kütüphanecisi idi.