Kütüphanelerde Hizmet Veren Dev Robotlar – Kütüphane Arşivlerinde Robotik Otomasyon Sistemleri

Büyük kütüphaneler raflarında kitaplar ve gazeteler depolamaktan fazlasını daha fazlasını yapar. Büyük kütüphaneler okurların isteklerine cevap verebilmek için karmaşık ve son derece sofistike lojistik sistemlere ihtiyaç duyar. Yani kütüphane robotlarına ihtiyaç duyar.

Böyle hizmet verilen kütüphanelerde her kitabın arkasında şaşırtıcı otomatik nakliye ve robot geri alma sistemleri bulunmaktadır.

Santa Clara Üniversitesi Kütüphanesi, Santa Clara, California

Santa Clara Üniversitesi Kütüphanesinde Kullanılan Otomatik Erişim Sistemi (ARS), yüz binlerce öğeye isteğe bağlı erişim sunar.

Ulusal Gazete Arşivi, Boston Spa, Birleşik Krallık

Milyonlarca gazete, İngiliz Kütüphanesinin Ulusal Gazete Binası’ndaki raflarda saklanmaktadır. Yeni inşa edilen depo boşluğu, üç yüz yılı aşan 60 milyon gazete ve dergi yayınını elinde bulunduruyor. Sıcaklık ve nem kontrollü mağaza, robot vinçleri tarafından çalıştırılmakta ve herhangi bir tarih ve saatte gazeteleri alabilmektedir.

Jerry Falwell Kütüphanesi, Liberty Üniversitesi, Lynchburg, Virginia

Yeni Otomatik Depolama ve Erişme Sistemi (ASRS), kitaplar ve tarihi eserler gibi öğelerle dolu kutuları (toplam 4.200 kutu) depolamak ve almak için üç vinç kullanır. Sistem, yaklaşık 420.000 ürün kapasitesine sahiptir.