Eski Ehliyetler Yenilenirken Hangi Belgeler Gereklidir?

Ehliyet Yenileme İşleminde Ne Tür Belgeler Gerekmektedir?

Aşağıdaki Liste Aralık 2018’de Ehliyetini Yenileyen Bir Vatandaşın Deneyimlerinden Yararlanılarak Hazırlanmıştır.

1.  Mevcut Kimlik Belgesi

2. Biyometrik iki adet fotoğraf. Bu listeyi hazırlarken ehliyet yenileme deneyiminde yararlandığımız kişi daha önceki bir zaman diliminde yeni kimlik kartı edindiği için ondan yeni fotoğraf istenmemiş”. Siz her ihtimale karşı fotoğraflarınızı yanınıza alın.

3. Yenilemek İstediğiniz Mevcut Ehliyetiniz.

4. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan. Eğer mevcut ehliyetiniz üzerinde kan grubunuz mevcutsa böyle bir belge istemiyorlar.

5. Sürücü Sağlık Raporu “Bu sağlık raporu özel hastanelerden alınabilmektedir.” Bu listeyi hazırlarken ehliyet yenileme deneyiminde yararlandığımız kişi 100 lira ödemiş söz konusu rapor için. Sağlık raporu alırken hastanede önce uzman göz doktoruna sonrada fizik tedavi doktoruna gönderilmiş. sonra hastanenin sekreteryasından alınan bir belge önce her iki doktora onaylatılmış sonra tekrar formun alındığı bölüme dönülerek sekreteryaya onaylatılmış.

Burada sağlık raporuyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken nokta sağlık raporu içinde bir adet fotoğraf isteniyor. Yanınızda fotoğrafla hastaneye gidin. Sağlık raporu size verilirken formun üzerine yapıştırılmış olan resmin üzerinin kaşeli ve imzalı olmasına dikkat edin. Sağlık raporunda resmin üzerinde kaşe ve imza olmayınca geri çeviriyorlar.

6. Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı. Bu listeyi hazırlarken ehliyet yenileme deneyiminde yararlandığımız kişi 15 lira ücreti ziraat bankasının atm’sinden yatırıp yaptığı işleme dair fiş almış. Fişin üzerinde şöyle bir ifade var,” İŞLEM: SÜRÜCÜ BELGESİ YENİLEME”. Söz konusu 15 lira ücretin 2019’da zamlı olacağını dikkate almak lazım.

7. Bu listeyi hazırlarken ehliyet yenileme deneyiminde yararlandığımız kişi’den istenmemiş ama işlem yaptığı nüfus müdürlüğünün panosunda ehliyet yenilemek için gerekli belgeler listesinde şöyle bir madde mevcutmuş,”Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)”

Aşağıdaki linktende T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Web Sitesine ulaşılabilir: www.nvi.gov.tr

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*