Gürsel Tekin,”Bir tane Alevi kökenli vali ya da emniyet müdürü yok… Bir yetkilinin çıkıp bunun gerekçesini anlatması lazım”

Cem TV Ana Haber Bülteni’ne katılan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin şu açıklamarda bulundu, ” Bakınız bugün Diyanet’in bütçesi Türkiye’nin en büyük bütçesine sahip. Hangi vicdan bunu kabul eder?  Resmen burada Alevi vatandaşların hakları yeniliyor.

Yine bana sorarsanız AİHM kararlarını uygulamamak Türkiye açısından çok ağır sonuçlar doğuracaktır. AİHM kararları bu doğrultuda önümüzdeki günlerde çok ciddi bir cezaya dönüşebilir. Bizim kendi iç hukukumuzda çözebileceğimiz bir meseleyi uluslar arası hukukta çözmek kadar ayıp bir şey yoktur.  Burada adil davranılması gereken bir mesele var.

Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Çerkezi… Hepimiz anayasada eşit haklara sahibiz. Aleviler de bu ülkede bütün sorumluluklarını yerine getiriyor hem de bunu en iyi şekilde yapıyorlar. Özellikle altını çiziyorum Aleviler bu konuda çok hassas bir yapıya da sahiptirler. Buna rağmen Türkiye’de en az pay alan toplum Alevilerdir. En başta kamuda bunu çok net görüyoruz. Bir tane Alevi kökenli vali ya da emniyet müdürü yok… Bir yetkilinin çıkıp bunun gerekçesini anlatması lazım. Sınavlara bakıyoruz Alevi kardeşimiz yazılı sınavda yüz tam puan alıyor ancak atanamıyor… Neden sadece Alevi olduğu için. Ben bu konuda Ak Parti’yi vicdanlı olmaya çağırıyorum. Bu adaletsizliğe birilerinin çıkıp dur demesi lazım. Ancak şu bilinsin ki bu hukuksuzluk sürdürülebilir bir durum değildir…”