Halk Müziği Sanatçısı Özgür Akdemir Kimdir?

Özgür Akdemir’in Doğum Yeri: İstanbul

Doğum Tarihi: 1981 

2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünü kazandı

2005 yılında 19 sanatçının katkı sunduğu ve Türk resminin büyük ustası Nuri İyem’in resimleriyle süslendiği “Rengahenk Türküler” isimli albümde dört türkü okuyarak yer alan Özgür Akdemir, yine aynı albümde Davut Sulari’ye ait “Kirpiğin Kaşına Değdiği Zaman” isimli türküye ilk video klibini çekti.

Sanatçı, 2007 yılında Fikret Otyam’ın resimleriyle süslenen ve 17 sanatçının katıldığı “Rengahenk Türküler Anadolu Sevdası” isimli albümde bir türkü okuyarak yer aldı.

Akdemir ayrıca 2008 – 2009 dönemleri arasında Dem TV, Cem Radyo ve Barış Radyo gibi kurumlarda, yine albüm ismi olan “Rengahenk Türküler” isimli müzik eğlence programlarını hazırlayıp sundu.

2009 yılı sonunda Bedri Rahmi Eyüboğlu anısına yapılan 24 sanatçının katıldığı “Rengahenk Türküler Karadut” isimli albümde genel koordinatör olarak destekte bulunan ve iki de türkü okuyan sanatçı, aynı projede okuduğu eserlerden “Sarardım” isimli türküye ikinci video klibini çekti.

2010 yılında Cihan Yurtçu’nun yönettiği ve Adnan Koç’un aranjörlüğünü yaptığı “Leyle” adlı ilk solo albümü Poyraz Müzik ve Artvizyon etiketiyle piyasaya çıkan sanatçı, bu solo albümünün ilk video klibini Volkan Konak ile düet yaptığı ve albümüne adını veren “Leyle” isimli türküye çekti.

Özgür Akdemir ayrıca Beykent Üniversitesi Sinema TV Bölümü Başkanı Doç. Dr. Cengis Asiltürk ve Doç. Dr. Önder Paker’den sahne gösterisi ve kamera önü oyunculuğu dersleri aldı.

2010 yılında yönetmenliğini Cengis Asiltürk’ün yaptığı “Albatros’un Yolculuğu” ve 2011 yılında Erdoğan Kar’ın yönetmenliğini yaptığı “Kadife Ana” isimli sinema filmleri ile oyunculuk hayatına adım atan Özdemir; 2012’de yönetmenliğini Tevfik Tunga’nın yaptığı “Oyun Karıştı” isimli tiyatro oyunuda yardımcı erkek oyuncu olarak yer aldı.

Özdemir ayrıca 2012’de Yeşim Sezgin’in yönettiği “Çanakkale Diriliş 1915” isimli filmde konuk sanatçı olarak yer aldı ve 2012 de yönetmenliğini Tevfik İnceoğlu’nun yaptığı “Kariyer” isimli sinema filminde baş rol oynadı.