İlk Defa Kütüphaneye Gidecek Olanlara Tavsiyeler

Öncelikle sakin olun.

Kütüphaneye gitmeden varsa kütüphanenin web sitesine girerek oradaki kütüphaneyle alakalı resimlere göz atın ve kütüphane hakkında yazılı bilgileri okuyun.

Kütüphanenin web sayfasında bulunan iletişim bilgileri, kütüphanenin çalışma saatleri hakkındaki bilgiler ve kütüphanenin dermesi hakkında bulacağınız bilgiler epeyce işinize yarayacaktır.

Ekşi sözlük gibi kaynaklardan kullanıcı yorumlarına göz atın. Gideceğiniz kütüphaneyle ilgili ne tür yorumlar yapılmış onları okuyun.

Kütüphaneye gittiniz. Kapıdan içeri girdiniz. Muhtemelen bazı kütüphanelerin girişinde sizden istatistik amaçlı bir forma ad,soyad imza gibi bilgilerinizi girmenizi isteyeceklerdir. Bu durumu yadırgamayın ve eleştirmeyin. Zira bu durumu değiştirmek için yapabileceğiniz her hangi bir şey mevcut değildir.

Bu aşamada kütüphanenin giriş kısmında bulunan kütüphanecilerden yardım alabilirsiniz.

Kütüphanede aradığınız bilgilere ulaştınız. Tabi sizinde bir kütüphane kullanıcısı olarak kütüphanenin içindeyken uymanız gereken bazı kurallar var.

Peki kütüphanede uyulması gereken bu kurallar nelerdir diyeceksiniz?

Kütüphanede uyulması gereken kurallardan bazıları şunlardır;

  • Okuma salonlarında başkalarıyla sohbet etmemeli, fazla yüksek sesle konuşup kütüphanedeki diğer kişileri rahatsız etmemeliyiz.
  • Yürürken ayak seslerinin fazla çıkmaması için dikkat etmeliyiz.
  • Kütüphaneden aldığımız kitapları yıpratmadan kullanmalıyız.
  • Kütüphanede telefon görüşmeleri yapılmıyor. Bunu zaten biliyoruz.

Önemli Not:

Kütüphaneler sizin için var onları kullanın