İnternette Bir Arşivcilik Macerası – İnternet Arşivi – World Wide Web’in Halka Açık Bir Kütüphanesi

https://archive.org  ücretsiz ve herkese açık erişilebilen bir online dijital kütüphanedir

1996’da Brewster Kahle tarafından kurulan Internet Archive, arşivlenmiş web sayfalarına, diğer sayısal veya dijital içeriğe (kitaplar, resimler, videolar veya ses dosyaları) ücretsiz erişim sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Internet Archive ve Wayback Makinesi özellikle geçmişe ait web bilgilerini içeriyor. Yani Internet Archive adlı web sitesi internetteki bilgilerin bir şekilde geçmişteki hallerine ulaşabilmenizi olanaklı hale getiriyor.  Internet Archive adeta World Wide Web’in halka açık bir kütüphanesi gibidir. Kapanan bir web sitesine yahut içeriği değiştirilen,silinen bir web sayfasına Internet Archive adlı web sitesinde bulunan Wayback Machine sayesinde ulaşılabiliyor. Böylece bir blogun veya web sitesinin yıllar önce nasıl göründüğü görüntülenebiliyor.

Sistemin nasıl çalıştığına örnek vermek gerekirse; Internet Archive adlı web sitesini açarak Wayback Makinesi Kısmına bestar.com.tr adlı web sitesi adresini girdiğinizde bestar.com.tr adlı web sitesinin geçmişteki haline ait bilgilerin 1 Aralık 2002’den 25 Eylül 2017’ye kadar 131 kez kaydedildiği görülebilmektedir. Yani herhangi bir web sitesinin geçmişten şu ana kadar olan değişimine ve geçmiş bilgilerine bir şekilde erişim sağlamış oluyorsunuz.

Internet Archive adlı web sitesi yalnızca web sayfalarını toplamakla kalmıyor. Ayrıca, sayısallaştırılmış materyallerinde büyük bir deposudur.

Internet Archive’nin İletişim Bilgileri
Genel merkezi: San Francisco, Kaliforniya, ABD
Kuruluş tarihi: Mayıs 1996, San Francisco, Kaliforniya, ABD
Başkan: Brewster Kahle
Çalışan sayısı: 200
Gelir: 14 milyon USD (2015)
Site türü: Dijitalleştirme
Web Sitesi: archive.org

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*