Irak Alevi Bektaşi Federasyonu Temsilcileri Şahkulu Alevi Bilgi Merkezinden Çok Etkilendiler

19 Ekim 2017 Perşembe günü; Irak’taki Alevi- Bektaşi toplumunu temsil eden bir heyet, İstanbul’da bulunan Alevi Dergâhlarını ziyaret ettiler. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden Sayın Yaşar Baş ve Ankara merkezli ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi)’nden Araştırma Asistanı F. Tuna Aygün eşliğinde gerçekleşen ziyarette konuklar Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı’nı ziyaret etti. Ziyarette Vakıf başkanı Mehmet Çamur kendilerine Alevilik ve Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı hakkında aydınlatıcı bilgiler sundu. Konuklara broşür ve kitaplardan hediye edildi.

Heyet sonrasında Şahkulu Sultan Dergâhı’nda Cemevi (Meydanevi), Aşevi ve Kütüphaneyi gezdiler. Şahkulu Sultan’ın türbesi önünde Dergâhın dedesi Musa Güzel’in yaptığı duaya eşlik ettiler. Ziyaretçiler Alevi Bilgi Merkezinden – kütüphaneden çok etkilendiklerini Alevilik Bektaşilik hakkında Arapça kaynakların bulunup bulunmadığı sordular. Kendilerinin Fuzuli’nin Hadikatus Sueda’sını, Kumru’yu, Hatayi’nin Şiirlerini, Hüsniye’yi, Buyrukları bildiklerini söylediler.

Kaynak: sahkulu.org

Irak’ta Türkmen Alevi Varlığı

Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin hakim olduğu kısımlarda da Aleviler mevcuttur.

Irak Türkmen Alevi-Bektaşileri. Bugün Tuzhurmatu ve Telafer civarında yaşarlar. Anadolu Alevileri gibi Cem yaparlar. Cemlerinde Şah Hatayi’den, Pir Sultan Abdal’dan deyiş okurlar. Bölgede faaliyet gösteren 40 civarında Alevi/Bektaşi tekkesi mevcuttur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*