Kadın “İkinci Cins” 2 Evlilik Çağı – Simone De Beauvoir – Kitap

Simone de Beauvoir’ın ‘Kadın’ (Le Deuxéme Sexe – İkinci Cins) adlı bu dev eseri Fransa’da ilk yayımlandığı zaman öylesine büyük bir ilgi gördüki, iki yıl içinde 97 kez basılarak bir rekor kırdı. Kitap büyük yankılar yaptı. Bugüne kadar sürüp gelen ‘kadın anlayışı’ bu eserle birlikte birden altüst oldu.

Yazarlar, aydınlar, okurlar birbirlerine girdiler. Tartışmalar uzayıp gitti. Böylece yazarın ve kitabın ünü de dünyanın her tarafına yayıldı. Amerika’da aynı yıl içinde dört baskı birden yaparken, hızla çevrildiği dünyanın belli başlı bütün dillerinde de tekrar tekrar basılıyordu. Türkçede de yayımladığımız ciltlerin kısa sürede tükenip yeni baskılar yapması kitaba gösterilen bu ilginin dünya çapında olduğunu belirtmeye yeter.

Bütün yazarların ‘her kadın ve erkeğin muhakkak okuması gereken kitap’ dediği bu büyük eser tam metin halinde üç cilt olarak yayımlınmıştır:

Genç Kızlık Çağı,
2 Evlilik Çağı,
3 Bağımsızlığa Doğru adını alan bu kitaplar, hem bir bütün olarak, hem de her biri belli bir konuya ayrıldığı için ayrı ayrı okunabilir.

Yazar: Simone De Beauvoir

Çevirmen: Bertan Onaran

Yayınevi : Payel , Çağdaş Kadının Kitapları Dizisi

İlk Baskı Yılı : 1993

Sayfa Sayısı : 247