Kütüphanede QR Kodlarının Kullanımı – Hollandalı kütüphaneler, çocukları okumaya teşvik eden bir projede QR kodları kullanıyor

İki Hollandalı kütüphanesinin bir projesi şu oldu: Çocukların en sevdikleri kitapları diğer insanlara tavsiye eden videolarını tanıtmak için QR kodlarını kullanıyorlar.  Assen Kütüphanesi ve Hoogeveen Kütüphanesi, çocukları daha fazla kitap okumaya teşvik etmek için oldukça yaratıcı bir projede işbirliği yaptı.

Project-Q adlı program, 8 Ekim’de Assen Kütüphanesi’nde resmen başlatıldı. Fikir son derece basit. Kütüphaneler çocuklardan en sevdikleri kitapları ve diğer çocukların neden onları okumalarını istediğini sordu.

Sorulara cevap vere çocuklar kaydedildi ve videoları çevrim içi olarak yüklendi. Bu video önerileri, ilgili kitaplara yerleştirilen QR kodlarıyla okuyucuların kullanımına sunuldu.

Bir kitabı açtığınızda ve telefonunuzla QR kodunu taradığınızda, çocuğun 0 kitabı size tavsiye etmesini izleyebilirsiniz.

Videolardan biri aşağıda gösterilmektedir:

Kodlar sadece kitaplarda değil, aynı zamanda kütüphanelerin dışında – çocukların sık sık ziyaret ettiği alanlara da yerleştirildi.

QR kodu, bağlı olduğu öğe hakkında bilgi içeren özel olarak tasarlanmış bir barkoddur. Bu durumda, bu, bir akıllı telefonun mobil tarayıcısında açılıp oynatılabilen bir videolara bir bağlantıdır.