New Webster Kütüphanesi, Montreal’deki Concordia Üniversitesi’nde açıldı

Çok yıllı bir inşaat sürecinin ardından, Concordia Üniversitesi’ndeki yeni Webster Kütüphanesinin resmi açılışı 23 Mart’ta gerçekleşti. Menkès Shooner Dagenais LeTourneux Architectes tarafından tasarlanan ve gerçekleştirilen bu büyük genişleme ve yenileme projesi, dijital teknolojileri cesurca bütünleştiren ve kütüphanelerin gelecek nesillere özgü değişiklikleri öngören merkezi bir konum olan kampüste bir dönüm noktası yaratmayı amaçlamıştır.

Temel zorluklar, 1.500’den 3.300 koltuk değerine kadar oturma kapasitesini arttırmak için mevcut alanların yeniden kullanımı ve optimizasyonu, servis alanlarının yeniden tanımlanması (sayaç, ofis, danışma) ve kullanım (okuma alanları, ortak çalışma), yığının en üst düzeye çıkarılması ile ilgilidir.

Mimarlar tarafından geliştirilen kavramsal yaklaşım, koleksiyonların ve kullanıcıların dolaşım yollarının organizasyonuna dair net bir strateji oluşturdu. Anamorfoz teması üzerine oynanan proje, kullanıcı algısına meydan okuyan ve öğrenme ve bilginin bireysel bir bakış açısıyla yapılandırıldığını öne süren karmaşık çizgiler ve renk örnekleri ağını önerir. Yeni kütüphane, bilgi ve aktif öğrenmenin bilginin paylaşılmasının yeni bir yolu olarak yansımasıdır.