Şeylerin Kütüphanesi – Eşyaların Ödünç Alınabildiği Farklı Bir Kütüphane Uygulaması

Amerika‘da Sacramento Halk Kütüphanesi‘nde hayata geçirilen bir uygulama ile kütüphaneden sadece kitap değil, çok çeşitli alet ve eşyalar da ödünç olarak verilebiliyor. Örneğin müzik enstrümanları, dikiş makinesi, kukla, GoPro kamera, projeksiyon gibi sayısız eşya kütüphaneden ödünç olarak alınabiliyor. Kütüphanede ayrıca halkın kullanımına açık 3D yazıcılar ve tarayıcılar da mevcut. Bu hizmetlerine de “Library of Things”, yani “Şeylerin Kütüphanesi” adını koymuşlar.

Kütüphaneden ödünç alma işlemi sırasında uyulması gereken kurallardan bazıları şunlar:

Kütüphaneden bir kişi aynı anda sadece bir eşyayı ödünç alabiliyor.

Kütüphaneden ödünç aldığınız eşyayı zamanında geri götürmediğiniz taktirde geciktiğiniz her gün için bir dolar ödemek zorundasınız.

Kütüphaneden ödünç alınan eşya kaybolduğunda yahut zarar gördüğünde bedeli eşyayı ödünç alan tarafından karşılanmak zorunda.

Kütüphaneden herhangi bir şey ödünç alabilmek için 18 yaşının üstünde olmanız gerekiyor.

Kütüphaneden ödünç aldığınız bir ürünü üç hafta ödünç olarak kullanabiliyorsunuz. Ödünç aldığınız eşya için başka birisi sırada beklemiyorsa ödünç alma sürenizi 6 defaya kadar uzatma olanağına sahipsiniz.

Kütüphaneden ödünç alma işlemi sırasında uyulması gereken kuralların tam listesine buradan ulaşılabilir.

Kütüphaneden hangi eşyaları ödünç almak istediğinizle ilgili olarak kütüphanenin internet sitesinden sizin karar vermenize yardımcı olmak için hazırlanmış olan online kataloğa ulaşmanız mümkün.

http://www.saclibrary.org/Services/Library-of-Things