Seyyid Ali Sultan Dergahı tarafından yağlı güreş etkinliği düzenlendi

Yunanistan’ın Evros ili Ruşenler köyünde  Seyyid Ali Sultan Dergahı tarafından önce Ruşenler köyünde, daha sonra ise Seçek yaylasında etkinlikler düzenlendi.

SEYİT ALİ SULTAN Kimdir? (KIZIL DELİ SULTAN)

1310-1402 yılları arasında yaşadığı sanılmaktadır. Balkanlarda Bektaşiliğin önderi ve yağlı güreşin piridir. 1. Murat ve Yıldırım Bayezid zamanında fetihlere katılmış kendisine Dimetoka’da 3 köy mülk olarak verilmiş daha sonra vakıf haline dönüşmüştür. Bugün türbesi Ruşenler (Urşenler) köyüne 3 km. mesafededir.

Yunanistan’da Meriç iline bağlı Dimetoka/Ruşenler köyünde en köklü Bektaşi dergâhlarından birisi olan Bektaşi Halifesi Seyid Ali (Kizildeli) Sultan dergahı bugün hala hizmet vermektedir. Dergah 14. yüzyılda kurulmuş. 1826’da Yeniçeri Ocağı kapatıldığında. 2. Mahmut, Alevi ve Bektaşi derneklerinin kapatılmasını istedi. Kapatılan dergahlara Sünni hocalar atandı. Kızıl Deli Sultan Dergahı buna uymak istemedi. Dergahın büyük bölümü yıkıldı. Önde gelenler idam edildi.

Kızıldeli Seyid Ali Sultan Hz. – Kızıldeli Sultan, Hacı Bektaş tekkesinde önemli isimlerden bi­risidir. Hacı Bektaş dergahında bulunan 12 posttan Aşçı postu Kızıldeli Sultan’ındır. Demotoka’da bulunan dergahı ve tekkesi Hacı Bektaş’a bağlı pir lik makamlarından birisidir.

Kızıldeli Seyid Ali Sultan’ın Dergahı ve Kabri Nerededir? Kızıldeli Seyid Ali Sultan’ın Dergahı ve Kabri Ruşenler köyü-Dimetoka- Evros Meriç ili –Yunanistan’dadır